Meble dla miasta - LaVie
meble2

Meble dla miasta

La Defense to ważny punkt na mapie Paryża oraz jedna z najbardziej znanych na świecie dzielnic biznesowych. To tu bije finansowe serce całej Francji, tutaj znajdują się siedziby największych korporacji na świecie i największe francuskie firmy. To też znana dzielnica biurowo-handlowa. Właśnie w La Defense, pomiędzy wysokimi biurowcami, znaleźć można projekt autorstwa Pawła Grobelnego, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie miejskich mebli.

 

Tekst: Katarzyna Sobczak

 

Meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego wygrały międzynarodowy konkurs i stały się integralną częścią La Defense. Projektant stworzył wielkoformatowe platformy do pracy i odpoczynku wykonane zarówno z najwyższej jakości materiałów naturalnych, jak i tych pozyskanych z surowców odnawialnych. Platformy składają się m.in. z konstrukcji stalowej oraz wysokiej jakości drewna. Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by sprowokować do pracy na zewnątrz. Meble rozmieszczono w specjalnie wyselekcjonowanych punktach dzielnicy, m.in. na głównej osi La Defense, żeby zapewnić ich użytkownikom, niejako „zaprojektowany” piękny widok na Paryż.
Projekty są dziś prawdziwym „miejskim biurem” i miejscem spotkań oraz przestrzenią do odpoczynku. Zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w myśleniu o przestrzeniach publicznych, które mają stawać się nie tylko fragmentem drogi do pracy, ale także zachęcać do wyjścia na zewnątrz, pracowania, relaksowania się i spotykania właśnie poza ogromnymi budynkami. Mają integrować lokalne społeczności i służyć nie tylko wybranej grupie społecznej, ale wszystkim mieszkańcom i użytkownikom miasta. To dlatego wyposażane są w dodatkowe udogodnienia i prowokują do konkretnych aktywności.
– Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i – de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione, aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy, jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca, np. efektowny sztuczny basen przy placu Henriego Regnaulta. To „projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań, jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli, spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tabletu czy komputera – komentuje projektant Paweł Grobelny.

 

Pełna wersja artykułu