Szampania to pełen kontrastów region zdominowany przez wielkie marki, które od setek lat produkują wyborne wina. Niewielu z nas jednak wie, że domy szampańskie – w większości przypadków – nie produkują tych win ze swoich winogron. Mają długoletnie kontrakty z niezależnymi winiarzami, a niektóre z tych domów kupują grona z setek, a nawet tysięcy różnych parcel. Sztuką, jaką posiedli mistrzowie piwnic wielkich marek, jest umiejętność precyzyjnego blendowania i konsekwentne, z roku na rok, dostarczanie swoim klientom konkretnego stylu danego domu.

 

Tekst: Piotr Kamecki

 

Grower Champagne czy Recoltant Manipulant to z kolei koncept niezależnych winiarzy. Jest ich w regionie wielu, ale tylko nielicznym udaje się (lub chce się) dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Na czym polega ich wyjątkowość? Własne winnice, własne grona i koncentracja na konkretnym siedlisku, pozwala im decydować o stylu i jakości swoich szampanów. Wielu z nich skupia się wyłącznie na pojedynczej parceli, bardzo często są specjalistami jednej odmiany i wytwarzają tylko wina z pojedynczego rocznika. Dla wielu miłośników szampana, taka niepowtarzalność i ekspresja to wielki atut. Każdego roku ich wina smakują inaczej, podczas gdy wielkie marki starają się, aby ich szampan smakowało= zawsze tak samo. Peter Liem, uznany krytyk szampański, obrazowo przedstawia to w następujący sposób: różnica pomiędzy blendowanym szampanem a szampanem od „growers” jest taka, jak pomiędzy orkiestrą symfoniczną (domem szampańskim) a solistą (terroirystą). Oba mogą być wspaniałe – to kwestia gustu.

W kontekście growers często mówi się również o tak zwanym terroir, czyli siedlisku i jego charakterystyce. Aby wyrazić dany terroir w winie, producenci stosują uprawy organiczne, biodynamiczne i naturalne. Idąc za ciosem, szampany od growers zawierają bardzo mało lub wcale cukru – mówi się wtedy o braku dosage. Również dwutlenek siarki jest ograniczony do absolutnego minimum, a do wielu win nie dodaje się go wcale. Takie praktyki możliwe są tylko przy małej skali i przy pełnej dedykacji jakości upraw przez małych producentów. To właśnie niezależni winiarze w dużej mierze stoją za odrodzeniem się nie tylko winnic w regionie, ale całej szampańskiej apelacji. Ich wina są czyste i świeże, mają swój niepowtarzalny charakter i bardzo ważną cechę w powszechnej dzisiaj uniformizacji – są autentyczne, a przy tym wytworzone w zgodzie z naturą. |

 

PIERRE GERBAIS • CELLES-SUR-OURCE • UPRAWY ORGANICZNE
– wino z kolekcji TERROIRyści Wicemistrza Europy Sommelierów Piotrka Pietrasa. Domaine Pierre Gerbais powstała w roku 1930 w Celles-sur-Ource w Côte des Bar. Obecnie na jej czele stoi dwudziestoparoletni Aurélien Gerbais. W Gerbais są stare winorośle, organiczne zarządzanie winnicami, inteligencja i wiele pasji – wystarczająco dużo, aby usytuować tę posiadłość na szczycie niewielkiej grupy wizjonerskich twórców szampana. Dzięki dziadkowi dzisiejszego właściciela, który zachwycony jakością terroir w Ource kupował kolejne parcele, firma posiada 18 ha własnych winnic, 10 ha nasadzonych pinot noir, 4 ha chardonnay i – uwaga – 4 ha pinot blanc. Od roku 1996 winnice posiadają certyfikat organiczny. Jak wielu winiarzy z Côte des Bar, Aurélien uważa, że jest bardziej burgundzki niż szampański. Jego winnica leży w połowie drogi między Burgundią i Szampanią, a gleby z gliną i wapieniem kimerydzkim bardziej przypominają Chablis niż dolinę Marny.

 

Piotr Kamecki – jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.

 

Wine Taste by Kamecki,
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa,
tel. +48 501 616 490,
e­-mail: biuro@wtaste.pl