God save our gracious Queen!

God save our gracious Queen,
Long live our noble Queen,
God save the Queen:
Send her victorious,
Happy and glorious,
Long to reign over us:
God save the Queen.

 

Boże, chroń naszą miłościwą królową!
Niech długo żyje nasza dostojna królowa!
Boże, chroń królową!
Obdarz ją zwycięstwem,
szczęściem i chwałą,
długim panowaniem,
Boże, chroń królową. 

 

To historycznie ważny czas dla królowej Elżbiety II. Nie tylko właśnie świętowała swoje 90. urodziny, lecz także jest zarazem najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii z rodu, którego korzenie sięgają Wilhelma Zdobywcy, i którego krew płynie w żyłach niemal w każdej rodzinie królewskiej. Elżbieta II jest symbolem stabilności i dającą poczucie bezpieczeństwa osobistością dla większości Brytyjczyków i innych obywateli Wspólnoty Narodów, zwłaszcza w chwili, kiedy polityczna rola Wielkiej Brytanii nigdy nie wydawała się bardziej krucha, a jej przyszłość tak niepewna.
Wydany z tej okazji przez wydawnictwo Assouline album The Queen’s People jest strzałem w dziesiątkę dla wielu wielbicieli monarchii, pokazując zwyczaje i ceremonie otoczone magią Rodziny Królewskiej i Domu Windsorów, tak żywą i wciąż obecną w niezniszczalnym szkielecie Wielkiej Brytanii. Kim są „ludzie królowej”? Najbliżej monarchini znajduje się Straż Przyboczna Jej Królewskiej Mości Yeomenów Gwardii (Queen’s Body Guard of the Yeomen of the Guard).To najstarsza jednostka wojskowa w armii brytyjskiej, utworzona przez Henryka VII w 1485 roku. Niegdyś mogli do niej trafiać tylko potomkowie yeomenów – średnio-rolnych chłopów, posiadających konie, a więc mogących stawać konno do walki. Ich obowiązkiem była ochrona zamku Tower, co sprowadzało się głównie do dwóch zadań: pilnowania więźniów oraz strzeżenia przechowywanych tu skarbów i angielskich insygniów koronnych. Dzisiaj królewski oddział liczy 60 żołnierzy i 6 oficerów rekrutowanych spośród emerytowanych żołnierzy British Army, Royal Marines i Royal Air Force. Kapitan pełni polityczną funkcję: zawsze jest on zastępcą głównego whipa w Izbie Lordów. Wszyscy Yeomeni muszą mieć ukończone 42 lata, ale mniej niż 55, a na koncie minimum 22 lata służby i odznaczenie Long Service and Good Conduct Medal (LS&GCM). Po ukończeniu 70 roku życia nie są już powoływani do służby. Nowych członków do oddziału rekomenduje monarsze Lord Szambelan.
Charakterystyczne stroje Yeomenów pochodzą z okresu Tudorów. Tworzą je czerwona tunika z purpurowymi wyło­gami oraz złotymi wzorami, pasek i pończochy, również czerwonego koloru, oraz czarne buty z różą w kolorach białym, czerwonym i niebieskim. Yeomeni noszą również czarne kapelusze. Na strojach naszyta jest korona Tudorów z czerwoną różą Lancasterów (boczna linia Plantagenetów, panująca w latach 1399-1461 oraz między 1470-71), koniczyna i oset. Wyhaftowane jest również motto „Dieu et mon droit” („Bóg i moje prawo”) oraz inicjały panującego monarchy. Album wydawnictwa Assouline powstał w porozumieniu z Dworem Królewskim. The Queen’s People prezentuje wspaniałą kolekcję fotografii, które w bezprecedensowy sposób ukazują codzienność królowej Elżbiety i najważniejszych członków dworu Jej Wysokości. Zawiera 42 unikalne fotografie autorstwa znanego brytyjskiego fotografa Hugo Rittsona Thomasa. W 2011 roku zaczął on pracę nad serią zdjęć Creatives, dokumentujących sylwetki wysoko postawionych londyńskich osobistości: od izraelskiego architekta i projektanta Rona Arada i historyka sztuki Hansa-Ulricha Obrista poprzez piosenkarkę Kylie Minogue czy artystyczny duet Gilbert and George (kojarzony z „żywymi rzeźbami” od czasu, kiedy w 1970 roku pomalowali swoje ciała złotą farbą, stanęli obydwaj na stole i odgrywali pantomimę do piosenki Underneath the arches). Fotograf jest również autorem cyklu zdjęć dokumentujących wybitnych szefów kuchni na słynnym Harvest Festival oraz portretów słynnych olimpijskich gimnastyków. Mianowany na osobistego fotografa Jej Wysokości Królowej i jej dworu jest również autorem zdjęć innych znaczących osobistości dzisiejszego świata, np. Dalajlamy w Dharamsali dla The Sunday Times.
Wykonana ręcznie limitowana edycja ukazuje widowiskowość skomplikowanych rytuałów królewskiego dworu z uroczystymi strojami, z udziałem królewskiej straży w pełnym rynsztunku, podkreślając dumę każdego z jej członków, dumę, jaką czerpią ze służby dla swojego narodu i Jej Królewskiej Mości. To portrety ludzi dumnych z wykonywanego obowiązku, jednocześnie skromnych i oddanych swojej królowej. Przedmowę do tej niecodziennej publikacji napisał Edward William Fitzalan-Howard, 18. książę Norfolk i lord marszałek. Dodatkowo ta niezwykła księga jest również wyposażona w historyczny esej autorstwa Thomasa Woodcocka, odznaczonego prestiżowym Orderem Podwiązki Principal King of Arms – najwyższym orderem brytyjskim i jednym z orderów domowych dynastii panującej. To zarówno przepiękny album, jak i wyjątkowy zapis historii i sposobu funkcjonowania instytucji, która trwa nieprzemiennie mimo niezliczonych wstrząsających zmian geopolitycznych na przestrzeni wieków. |