U zbiegu ulic Świętego Filipa i Warszawskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Kleparskiego stoi czterogwiazdkowy butikowy Hotel Indigo Krakow – Old Town. Kulinarnym sercem hotelu jest restauracja Filipa 18 Food Wine Art inspirowana sztuką, historią i lokalnym kolorytem najbliższego sąsiedztwa. W zeszłym roku została wyróżniona zaproszeniem do wspaniałego grona restauracji rekomendowanych w przewodniku Michelin Guide 2023.
Tekst: Krzysztof Gardecki
Zdjęcia: Materiały prasowe Hotel Indigo Krakow – Old Town
Zacznijmy od kilku słów o samej marce hoteli Indigo. Marka Indigo należy do kolekcji LUXURY AND LIFESTYLE, jednej z najbardziej prestiżowych firm hotelarskich na świecie – IHG Hotels & Resorts. Indigo łączy indywidualność hotelu butikowego z renomą wcześniej wspomnianej InterContinental Hotels Group. Każdy hotel Indigo jest inny – wystrój wnętrza nawiązuje do kultury i historii miejsca, w którym się znajduje.
W ARTYSTYCZNYM SERCU KRAKOWA
Kraków to jedno z najstarszych i największych miast w Polsce, które słynie z zabytkowej architektury oraz bujnego życia kulturalnego. Kultura i sztuka od wieków stanowiły o wielkości Krakowa – miasta artystów, poetów i uczonych. Hotel Indigo Krakow – Old Town mieści się w odrestaurowanej XIX-wiecznej kamienicy przy placu Jana Matejki.
W kamienicy zachowano wyjątkowe detale architektoniczne elewacji, kafle starych pieców, drewniane belki stropowe oraz piękną klatkę schodową wykonaną z piaskowca. Zaledwie kilka kroków dzieli gości hotelu od Dworca, Rynku Głównego, Bazyliki Mariackiej, Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Spacerem dojdziemy też do Filharmonii, Teatru im. Juliusza Słowackiego na Kazimierz oraz do Muzeum Narodowego. Hotel Indigo Krakow – Old Town oferuje 56 pokoi oraz przestronny apartament na poddaszu. Jest też sala konferencyjna ze wszelkimi udogodnieniami i zapleczem oraz sala fitness, kameralna sauna fińska, restauracja, bar oraz sky bar czynny w sezonie letnim.
Z INSPIRACJI POLSKIM MALARSTWEM
Hotel INDIGO Krakow – Old Town powstał w sąsiedztwie Akademii Sztuk Pięknych, na której studiowali najwięksi polscy artyści. Bliskość Akademii Sztuk Pięknych i bogactwo artystycznego dorobku Krakowa sprawiły, że zarówno włodarze hotelu jak i architekci odpowiedzialni za aranżację wnętrz zdecydowali, że motywy wystroju będą nawiązywały do twórczości trzech artystów związanych z Akademią – Jana Matejki, patrona krakowskiej ASP, jego najwybitniejszego ucznia Stanisława Wyspiańskiego oraz Jerzego Nowosielskiego.
JAN MATEJKO
W pokojach Matejko na dwóch pierwszych kondygnacjach możemy podziwiać uchwycone przez artystę życie krakowskich mieszczan, ich tradycje, zwyczaje i codzienność. Na ścianach podziwiać też możemy uwiecznione na płótnach historyczne wydarzenia z historii Polski. Jan Matejko jest najznakomitszym polskim przedstawicielem historyzmu w malarstwie, był też cenionym nauczycielem, wieloletnim rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dla wielu prawdziwym mistrzem i mentorem. Plac, przy którym stoi Akademia Sztuk Pięknych jego imienia, nosi także jego imię. Inspiracja dla powstałego nieopodal Hotelu Indigo była więc niemal oczywista.
STANISŁAW WYSPIAŃSKI
Pokoje Wyspiański na trzecim piętrze to wyjątkowe połączenie faktur, barw i detali, które tworzą niepowtarzalną atmosferę okresu Młodej Polski. Stanisław Wyspiański, wszechstronnie utalentowany polski artysta – malarz, grafik, architekt, projektant mebli, literat, twórca nowoczesnego teatru polskiego. Widoki Krakowa, portrety, projekty scenografii artysta malował plamami kolorów zamkniętych wyraźnym konturem, wyprzedzając tym swoją epokę. Tworzył też genialne witraże. W pobliskim Muzeum i Pracowni Witrażu można podziwiać fragment witrażu „Apollo Spętany. System Kopernika”, który artysta zaprojektował dla Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie przy ulicy Radziwiłłowskiej 4. Podobnie jak balustrady schodów, polichromie i posadzki, meble oraz żyrandole.
JERZY NOWOSIELSKI
Dwie ostatnie kondygnacje utrzymane we współczesnej stylistyce oddają ducha malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Wszystkie pokoje zdobią winylowe barwne tapety oraz meble dopracowane w najmniejszych detalach i wykonane w najlepszych krakowskich stolarniach z użyciem materiałów najwyższej jakości. Zagłówki łóżek kolorystycznie nawiązują do charakterystycznej dla Nowosielskiego palety kolorów. Na piątym piętrze znajduje się okazały apartament – przestronny salon ze strefą wypoczynku. Wygodna pluszowa kanapa, fotele oraz kolorystyka wnętrza utrzymana w ciepłych barwach przyjemnie wyciszają emocje po intensywnym dniu zwiedzania Krakowa. Uprzejma i życzliwa obsługa kelnerska hotelu na życzenie przyniesie nam wspaniałe dania i przekąski z karty room service. Doradzi też odpowiednie napoje i wino do posiłku z bogatej kolekcji win znajdujących się w piwniczce. W przestronnej, jasnej sypialni, wielkie, wygodne łoże, nasuwa skojarzenie z wygodą królewskich łóżek na Wawelu. W apartamencie znajduje się też pokój kąpielowy z wanną o rozmiarach iście królewskich. Z okien dachowych poddasza, korzystając z wygodnej drabinki, można podziwiać panoramę Krakowa, a leżąc na łożu leniwie śledzić chmury sunące nad miastem albo zasypiać przy akompaniamencie kropli deszczu.
FILIPA 18 FOOD WINE ART – RESTAURACJA Z ARTYSTYCZNĄ DUSZĄ
Kulinarnym sercem hotelu Indigo Krakow – Old Town jest restauracja Filipa 18 Food Wine Art. Szef kuchni to renomowany krakowski kucharz Marcin Sołtys, zdobywca nagrody Slow Food Złoty Ślimak. Nim został szefem kuchni w Filipa 18, prawie dwanaście lat pracował w legendarnej krakowskiej Restauracji Wierzynek, przechodząc wszystkie kucharskie szczeble wtajemniczenia. Inspiruje się starymi recepturami i doświadczeniem starszych kucharzy Wykorzystuje tradycyjne techniki przyrządzania potraw: smażenie, pieczenie, duszenie, peklowanie, solankowanie oraz marynowanie na dziko. Marcin Sołtys specjalizuje się w kuchni francuskiej oraz polskiej. W restauracji Filipa 18 Food Wine Art proponuje kuchnię galicyjską. Galicja ze względu na przenikające się wpływy ukraińskie, żydowskie, austriackie i węgierskie, wykreowała wyjątkową kuchnię – bogatą, różnorodną i często zaskakującą. Autorskie menu Marcina Sołtysa w nowoczesnej odsłonie i na fundamentach kuchni galicyjskiej zachwyca bogactwem składników i aromatów. Nikogo nie dziwią owoce morza, smaki adriatyckie, aromatyczny kminek, smaki węgierskie oraz słodkie smaki kuchni żydowskiej. Szef kuchni korzysta też z sąsiedztwa Starego Kleparza, krakowskiego targowiska działającego nieprzerwanie od 800 lat, gdzie można znaleźć doskonałe produkty z regionu –świetne sery, miody, owoce i warzywa oraz mięso wysokiej jakości, również i mąkę, na bazie której jest wypiekany chleb.
Kulinarna przygoda w Filipa 18 Food Wine Art rozpoczyna się od poczęstunku pobudzającego apetyt – chleba wypiekanego tradycyjną metodą z ręcznie wyrabianym i napowietrzanym masłem z dodatkiem soli i lekko pikantnej czarnuszki, której na Wawelu używano jako odpowiednik pieprzu. Karta dań zbudowana jest na ściśle sezonowych produktach. Menu casual zmienia się cztery razy w roku, menu degustacyjne co cztery, pięć tygodni. W sezonie wiosna – lato 2024 Marcin Sołtys zapowiada kuchnię lekką – jadalne kwiaty, dużo polskiego miodu, owoców, dużo drobiu, warzyw, jagnięciny i potraw z polskimi farszami. Koncepcja restauracji Filipa 18 Food Wine Art., zarówno pod względem kulinarnym jak i estetyki wnętrza, jest spójna i konsekwentna, a wybór produktów bardzo świadomy i przemyślany. Ściany restauracji zdobią grafiki artystów młodego pokolenia oraz krakowskich artystów z Polskiej Szkoły Plakatu, tworząc kameralny i niepowtarzalny charakter wnętrza. Miejsce zachęca do nieśpiesznego odkrywania nowych smaków i oddawania się zmysłowym wrażeniom. Kuchnia Marcina Sołtysa to opowieść łącząca pokolenia i narody – uświadamia, że to co jemy, opowiada o nas więcej niż słowa. Potrawy mistrza to smakowity patchwork polskiej kultury, historii, teraźniejszości a nawet i przyszłości.
BISTRO FILIPA 18
Na miłośników wykwintnych trunków i oryginalnych koktajli czeka bar, w którym barmani serwują autorskie koktajle, zawdzięczające oryginalny smak sezonowym składnikom i nowatorskim recepturom. W barze jest też szeroki wybór alkoholi oraz karta lekkich dań przygotowanych specjalnie dla gości Bistro Filipa 18.
RELAKS Z KSIĄŻKĄ
Spokój i komfort w hotelu Indigo Krakow – Old Town dopełnia biblioteka w zacisznym miejscu na parterze budynku. Można tu spokojnie usiąść w wygodnym hotelu, delektować się kawą i dobrą książką. W zbiorach biblioteki są albumy i książki o sztuce, wciągające powieści – pozycje które pozwalają oderwać się codziennych spraw i stresów. W pogodny dzień z tarasu na dachu, wśród pięknie zaaranżowanej zieleni, sącząc niespiesznie ulubiony napój, można na nowo zachwycić się widokiem Krakowa lub na wygodnej kanapie oddać się lekturze książki z biblioteczki na parterze. |
www.indigokrakow.com