The 85-minute film is a jazz nerd`s dream. The Root 

Blue Note Records: Beyond The Notes

Historia legendarnej wytwórni płytowej założonej przez dwóch przyjaciół, uciekinierów z faszystowskich Niemiec, którzy kochali jazz i wolność. To tu powstawała muzyka, która wpisała się na trwałe w historię jazzu i znacząco ją współtworzyła.

Alfred Lion i Francis Wolff stworzyli muzykom świetne warunki, dali swobodę wypowiedzi, wpływ na ostateczny kształt nagrania, możliwość prób wszystkich utworów (za które muzycy także otrzymywali wynagrodzenie). Alfred Lion przez pięć lat wspierał Theloniousa Monka, chociaż jego nowatorska na tamte czasy muzyka nie przynosiła komercyjnego sukcesu. Dlaczego? Bo wierzył w talent Monka, a w Blue Note artystyczne wartości zawsze były nadrzędne wobec biznesowych.

Blue Note założyli w 1939 roku w Nowym Jorku – niemiecki emigrant Alfred Lion i fotograf, również emigrant, Francis Wolff. Pieniądze wyłożył Max Margulis, który jednak szybko się wycofał, a zastąpił go właśnie Wolff. Doradcą do spraw muzyki został saksofonista Ike Quebec. Dla firmy zaczęli nagrywać Thelonious Monk, Art Blakey, John Coltrane, Bud Powell czy Miles Davis.

Na dokumentalną opowieść składają się nagrania z początków działalności wytwórni i archiwalne fotografie oraz zarejestrowane wspomnienia Lou Donaldsona, Shortera, Hancocka, Rudy’ego Van Geldera i Bruce’a Lundvalla – kolejnego prezesa firmy. Osią filmu jest sesja sekstetu składającego się z Lionela Louekego, Ambrose’a Akinmusire’a, Marcusa Stricklanda, Kendricka Scotta, Roberta Glaspera i Derricka Hodge’a. Symboliczne jest nagrywanie kompozycji Masqualero, w której obok młodych gwiazd obecnej Blue Note wzięli udział sam Wayne Shorter (kompozytor tego utworu) i Herbie Hancock.

Solidne wsparcie zapewnił filmowi Michael Cuscuna, od 1984 roku konsultant i producent reedycji, właściciel archiwum zdjęć Francisa Wolffa. Te niezwykłe fotografie wspaniale ilustrują wspomnienia artystów i przybliżają ludzi związanych z wytwórnią, np. Reida Milesa twórcę niepowtarzalnych, ikonicznych okładek płyt Blue Note, odwołujących się do stylistyki Bauhausu. Jest też współczesna historia wytwórni i muzyka, którą teraz nagrywa. Jak przed osiemdziesięcioma latami, jest tu miejsce dla muzyków poszukujących wolności i artystycznej swobody. Bezkompromisowość Blue Note przyczyniła się do rewolucji nie tylko w jazzie, ale i w innych gatunkach, np. w hip-hopie, czy funku.

W czasach dyskryminacji rasowej Blue Note Records umieszczało na okładkach płyt fotografie czarnych muzyków. Wartości prezentowane przez wytwórnię sprawiły, że w jej katalogu znalazły się płyty takich artystów jak: John Coltrane, Thelonious Monk, Miles Davis, Bud Powell, Art Blakey czy Horace Silver. Jej legenda niesie ze sobą dużo więcej niż muzykę; niesie opowieść o wolności, nieskrępowanej twórczości, radości z tworzenia, śmiechu i przyjaźni. Bardzo pozytywny i optymistyczny film.

Film jest częścią celebracji obchodów 80-lecia istnienia Blue Note Records.

Reżyseria i scenariusz: Sophie Huber, produkcja: Mira Film, Isotope Films, polska dystrybucja: MusiCine, premiera: 2018 r.

Gdzie można obejrzeć film sprawdź na https://musicine.pl/blog