Burgundia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych regionów upraw na świecie. Najbogatsze z dawnych księstw francuskich, jeszcze przed chrztem Francji słynęło ze swoich win. Sercem Burgundii jest Côte d’Or, w skład, którego wchodzi Côte de Beaune na południu i Côte de Nuits na północy.

 

Tekst: Piotr Kamecki

 

Nie wszyscy pamiętają, że Burgundią jest także Chablis, Maconnais i Beaujolais. Pomimo pradawnej sławy i zamożności, region ten jest prosty i swojski. Trudno tu o eleganckie, wystawne zamki, które są normą w Bordeaux, nieliczne większe posiadłości należące przeważnie do Kościoła zostały zburzone przez Napoleona.
Burgundia jest najbardziej rozdrobnionym regionem upraw we Francji, średnia posiadłość nie przekracza sześciu hektarów. Nawet najmniejszy winiarz posiada parcele w dwóch lub trzech winnicach, a więksi producenci mogą być właścicielami kilkudziesięciu hektarów rozrzuconych w formie mikropoletek w dwudziestu winnicach całej apelacji. Dobrym przykładem są winnice Clos de Vougeot, będące w posiadaniu osiemdziesięciu plantatorów.
W Burgundii prosta jest tylko liczba użytych winogron ‒ właściwie warto zapamiętać trzy: Chardonnay, Pinot Noir i Gamay. Dalej są już tylko komplikacje, gdyż na małej powierzchni mamy wielu producentów, którzy pracują na różnych jej częściach o diametralnie różnych glebach, dojrzewających swoje wina w różny sposób i odmienny czas. Do tego dochodzą wariacje na temat roczników. Dlatego też w Burgundii trzeba znać swojego producenta i przeważnie trzeba być przygotowanym na większy wydatek, a czasami nawet na małą fortunę. Uprawiany tu Pinot Noir jest jedną z najbardziej kapryśnych odmian, trudną w uprawie, winifikacji i podawaniu. Kiedy spełnione są wszystkie parametry, daje wina subtelne, eleganckie i długowieczne, żaden inny region na świecie nie produkuje tak wielu znakomitych win z tej odmiany.
Jakość burgundów doceniana jest przez miłośników i kolekcjonerów win na całym świecie, w ostatnich latach także przez inwestorów. Indeks giełdy Liv-ex Burgundy 150 notuje nowe rekordy, co przyprawia o ból głowy tych, którzy coraz częściej nie mogą sobie pozwolić na zakup butelek z regionu spowodowany wzrostem ich cen. Co prawda wielkie wina od kultowych producentów, jak Domaine de la Romanée-Conti, Henri Jayer i Armand Rousseau osiągnęły już chyba maksymalny pułap (od wielu miesięcy ich ceny przestały rosnąć), to wciąż znajdujemy nowych liderów. Paul Pillot Chassagne Montrachet Caillerets 2015 urosło przez rok o prawie 27%, Alain Hudelot Noellat Vosne Romanee Suchots 2015 o 29% w sześć miesięcy, a Morey Saint Denis Alouettes 2009 od Ponsot ponad 70% od maja 2017. Inne „gorące” nazwiska to Bonneau Martray, Mommesin, Thibault Liger Belair czy Georges Roumier.
Rynek aukcyjny także ma się znakomicie. Aby pokazać skalę zjawiska, podam kilka wartości, jakie osiągnęły wina z Burgundii na aukcjach w ostatnich kilku miesiącach. Top lot aukcji win anonimowego kolekcjonera z Azji, zorganizowanej w marcu tego roku przez Sotheby’s Hong Kong okazała się skrzynka 12 butelek Romanée-Conti 1971, która znalazła nabywcę za 376 000 dolarów. W Nowym Jorku, w grudniu zeszłego roku 2 butelki  Chambertin 1990 od Armanda Rousseau zostały sprzedane za 8 610 dolarów, a 12 butelek od Domaine Dujac znalazło szczęśliwego nabywcę za prawie 16 000 dolarów. |

Puligny Montrachet Champ Gains 1er Cru 2014
Winnica położona w środkowej części Puligny Montrachet Premiers Cru. Wino ma bladozłotą barwę z zielonkawymi refleksami. Orzeźwiające aromaty owocowe z nutą mineralną i lekkim akcentem wanilii. W ustach atak smaków cytrusowych z delikatnym akcentem mineralnym. Wyważone, długie, z dobrą kwasowością. Spokojne i eleganckie. Dojrzewa w beczkach przez 14 miesięcy.
Bitouzet Prieur Beaune 1-er Cru Les Cents Vignes 2015
Wino z owoców ze słynnej apelacji Beaune 1-er Cru Les Cents Vignes. Ciemnorubinowa barwa. Delikatne zapachy kwiatowe przeplatane orzeźwiającymi aromatami czerwonych owoców i lekko korzennymi nutami przypraw. Stanowcze, ale dobrze wyważone, z eleganckimi taninami. Długi, lekko pikantny finisz.

 

Piotr Kamecki – jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.

 

Wine Taste by Kamecki,
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa,
tel. +48 501 616 490,
e­-mail: biuro@wtaste.pl