3 października, w dość nietypowej scenerii warszawskiej restauracji Der Elefant, odbył się mini koncert młodych, utalentowanych muzyków. Natomiast na deser wystąpiła z mini recitalem amerykańska skrzypaczka Elizabeth Pitcairn właścicielka najsłynniejszych bodaj skrzypiec – tzw. Czerwonego Stradivariusa Mendelssohna.

 

Tekst: Katarzyna Skorska

 

Elizabeth Pitcairn od najmłodszych lat uczyła się gry na skrzypcach. Na 16. urodziny dostała w prezencie od dziadka wyjątkowy instrument wykonany przez najsłynniejszego
mistrza lutnictwa Antonio Stradivariego znany jako Czerwony Stradivarius Mendelssohna.
Skrzypce zostały zakupione dla Elizabeth anonimowo, na licytacji w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s, za rekordową wówczas cenę 1,7 miliona dolarów. Amerykańska skrzypaczka przez wiele jeszcze lat zgłębiała tajemnice swojego instrumentu, zanim zaczęła występować w najsłynniejszych salach koncertowych całego świata. Elisabeth przez wiele lat była uczennicą Luzerne Music Center (LMC). Jej talent odkrył Bert Philips, wiolonczelista z Philadelphia Orchestra, współzałożyciel Luzerne Music Center.
To on wspierał jej karierę muzyczną, ale też przez wiele lat przygotowywał ją do przejęcia prowadzenia tej szkoły oraz wspierania utalentowanych młodych ludzi. Elizabeth Pitcairn jest dzisiaj znaną filantropką. Angażuje się w edukację wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży, gra także charytatywne koncerty, których celem jest zdobycie funduszy na przyjazd do Luzerne Music Center młodych, wybitnie zdolnych muzyków z całego świata. Od 2016 roku Elisabeth wspiera także polskich muzyków w ramach projektu Purpurowy Stradivarius. Wyjazd do letniej szkoły muzycznej w Luzerne to niepowtarzalna szansa dla młodego i uzdolnionego muzyka, który w międzynarodowym środowisku, pod okiem najlepszych, może doskonalić swoje umiejętności. Takie doświadczenia otwierają młodzież na świat, wzmacniają ich pewność siebie i pokazują, że jeśli chcą – mogą wszystko.

Podczas spotkania w Der Elefant mieliśmy okazję podziwiać występy kilkorga młodych muzyków. Na fagocie zagrał Aleksander Kowalak, absolwent PSM II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, usłyszeliśmy też skrzypaczki: Małgorzatę Kucharek, która na kursach muzycznych w LMC w Stanach Zjednoczonych, pełniła funkcję koncertmistrza orkiestry, Aleksandrę Lenkiewicz, Karolinę Musiał – stypendystkę LMC, Wojciecha Niedziółka, laureata prestiżowych konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą, stypendystę LMC, Weronikę Weiss, laureatkę pierwszej nagrody w konkursie Purpurowy Stradivarius 2018, a także Juliannę Wirę – pianistkę i wokalistkę nagrodzoną trzykrotnie prestiżowym stypendium LMC w US A. |