Czy wnętrze może nam dać siłę do działania? Sprawić, że poczujemy się pełni energii i gotowi do realizacji noworocznych postanowień? O tym, co warto zmienić w naszym domu czy mieszkaniu, rozmawiamy z architektem i projektantem wnętrz Tomaszem Tarasewiczem, architektem wnętrz i dekoratorem warszawskiego centrum wyposażenia wnętrz DOMOTEKA. 

 

Tekst: Barbara Grabowska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz

 

Jak stworzyć wnętrze inspirujące do działania, aktywności, pozytywnego myślenia?

Są różne zabiegi w aranżacji wnętrz, które możemy wykonać, aby po prostu milej nam się mieszkało. To oczywiście przekłada się na pozytywną energię i chęć realizacji naszych celów. Zawsze powtarzam, że nie trzeba dużych rewolucji w naszych domach czy mieszkaniach, aby wnętrza stały się bardziej przyjazne, przytulne, inspirujące. Swoim klientom mówię, że nawet zmiana ustawień mebli w pomieszczeniu powoduje, że wprowadzamy nowy układ, nowe funkcje, nowy podział całego mieszkania. To bardzo proste zabiegi, które pozwalają na odświeżenie pomieszczenia. Bardzo istotne jest działanie małymi przedmiotami, formami. Chodzi o przeróżne akcesoria, które są dostępne na rynku, ale też rzeczy, które mamy na przykład schowane w szafie czy w kartonach w piwnicy, a które wyjęte po latach na światło dzienne pomogą w nowy sposób zaaranżować dane miejsce. Można kupić coś nowego i nie musi to być koniecznie nowy mebel. Możemy podziałać kolorem na ścianie, położyć tapetę, powiesić inne obrazki, wymienić zasłony, obicia, dać nowe narzuty. Ważne jest też, dlaczego potrzebujemy zmiany. Czy chcemy iść za trendami, czy zmienić nastrój pomieszczenia? Czasami przez kilkanaście lat nie zmieniamy wnętrza, w którym żyjemy.

Czy z pana doświadczenia wynika, że warto często zmieniać aranżację mieszkań?

Tak, chociaż ja jak szewc, który bez butów chodzi, w moim mieszkaniu nie zmieniałem nic od lat. Ale namawiam do tego moich przyjaciół, znajomych, siostrę. To trochę jak z kolekcjami modowymi na wiosnę i lato czy jesień i zimę. Tak jak zmieniamy
nasza garderobę, zależnie od sezonu, tak powinniśmy zmieniać wystrój naszych mieszkań. Na przykład odświeżać je zarówno na wiosnę, jak i na zimę. Zimą możemy dorzucić więcej kolorowych poduch, ciepłe wełniane koce, zmienić narzutę i zasłony na takie o cieplejszych kolorach, zmienić żarówki, by lampy dawały cieplejsze, bardziej miękkie światło, położyć dywan. Latem możemy lepiej się poczuć w chłodniejszych wnętrzach, gdzie jest więcej bieli czy błękitu. Czasami przestawienie sofy powoduje, że postanowimy zmienić swoje życie! Bawmy się przedmiotami, po to są. A brak pieniędzy nie powinien być przeszkodą. Postawmy na kreatywność. Zachęcam do tego. Tak jak codziennie wkładamy inną koszulę, tak samo postępujmy z wnętrzem. Wystarczy przestawić fotel, sofę, zmienić miejsce lampy, wazonu i mamy coś innego.

Czy ma pan receptę na wnętrze doskonałe?

Nie, to zależy od osoby, jej potrzeb, stylu życia. Ja sam też nie mógłbym projektować dla kogoś według mojej recepty. Wnętrz projektowanych dla kogoś nie mogę dopasowywać do siebie. Powstają po wielu rozmowach, spotkaniach z osobą, która danego wnętrza będzie używać. Architekci są po to, by uszczęśliwiać ludzi pod kątem solidnego, komfortowego mieszkania skrojonego pod oczekiwania danej osoby. Mieszkanie nie może być tylko modne i piękne, ale musi też spełniać wymagania funkcjonalne. Na tym zasadza się sztuka projektowania wnętrz.

Lustro Cheyenne, 1858 zł, Konsola Elia, 2258 zł, Novelle

Domoteka jest takim miejscem, gdzie można skonsultować się ze specjalistą od projektowania, poradzić się, jak urządzić mieszkanie. Jak to wygląda w praktyce?

W Domotece są sklepy z meblami różnego rodzaju, akcesoriami, dodatkami, tkaninami itp. To najszersza oferta na rynku, skierowana do każdego klienta – takiego, który szuka czegoś stylowego, ale niedrogiego, ale też takiego, który poszukuje produktów z najwyższej półki. Nasi najemcy często prowadzą doradztwo w zakresie projektowania wnętrz. Sama Domoteka organizuje wiele eventów, warsztatów, spotkań edukujących. Są spotkania z artystami, specjalistami.

Ostatnio podczas urodzin Domoteki były na przykład warsztaty układania kwiatów…

Tak, ale też dużo więcej wydarzeń, również takich skierowanych do najmłodszych, jak na przykład zajęcia z projektowania toreb, poznawanie małej architektury, prezentacja zabawek edukacyjnych, labiryntów, klocków. Chcemy edukować nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Do Domoteki nie tylko przychodzimy po fotel czy poduszkę, lecz jest to także miejsce, w którym zobaczymy artystów, sztukę.

Jaki jest pana ulubiony kształt, materiał, kolor?

Lubię zaokrąglone krawędzie, okrągłe stoły. Lubię kształty obłe, wnętrza bardziej przytulne niż zimne. Łagodne, przyjazne, ciepłe, designerskie. Jeżeli chodzi o kolory, to na pewno bliskie mi są te dające większą skalę rozwinięcia, dopasowania innych kolorów, innych form. Bazą są zazwyczaj kolory bezpieczne, odcienie szarości od jasnego do grafitowego, biele, kość słoniowa. Potem dopiero ubieram wnętrza w kolory. Jestem ogromnym fanem tapet. Możliwości wzorów i kolorów jest nieskończenie dużo. W Polsce tapety nie są modne, kojarzą się z PRL-em. Ja jednak zawsze je promuję, chociażby na kawałku ściany. To może bardzo wiele wnieść do wnętrza. Kawałek tkaniny, wzór – to nadaje charakter wnętrzu. Można też grać kolorami, na przykład położyć poduszki w kolorze jednego z motywów na tapecie. To tworzy klimat.

Ma pan jakiś przedmiot, mebel, bez którego nie wyobraża sobie wnętrza?

Jestem miłośnikiem sztuki, polskiego malarstwa powojennego. Chciałbym zachęcać ludzi do obcowania ze sztuką, nie tylko w galerii, lecz także we własnym domu, mieszkaniu. Sztuka też tworzy klimat. W dodatku może być traktowana jako inwestycja.

Co będzie się działo w Domotece w przyszłym roku?

Jak zwykle działania edukacyjne. A jeśli chodzi o trendy, to na pewno jest to miejsce, gdzie znajdziemy wszystkie najnowsze trendy we wnętrzach. Będzie nurt skandynawski, filozofia Josepha Franka, dużo złota, miedzi, trochę stali, dużo kolorów. Będą królować welury, grube materiały, dużo szmaragdu. Kwiecień to targi w Mediolanie, prezentowane tam trendy jak co roku pojawiają się w sklepach Domoteki. Idziemy krok w krok z trendami światowego designu. |

Wszystkie produkty dostępne są w Domotece,
ul. Malborska 41, Warszawa
www.domoteka.pl