Czy ktoś nawet w miarę obeznany w świecie wina słyszał kiedykolwiek o Terra Alta? Pewnie tylko miłośnicy twórczości Pabla Picassa, który w młodości doskonalił tu swoją technikę kubizmu i jednocześnie wracał do zdrowia po długiej chorobie. Zatrzymał się w mieście Horta de Sant Joan, spędzając wiele czasu na dokumentowaniu zabytków i wydarzeń w mieście w swoich dziennikach i na obrazach.
Tekst: Piotr Kamecki
Winorośl, jak wszędzie w okolicy, wprowadzili do uprawy Rzymianie, a pielęgnowali w średniowieczu templariusze. Jednak odległość między regionem a portami i rynkami zbytu była tak duża, że handel nie był opłacalny, więc wiele winnic zostało wykarczowanych i zastąpiły je gaje oliwne. W XIX wieku niektóre wina z tego regionu zyskały wielką sławę, ale plaga filoksery zniszczyła wszystko. Dopiero w połowie XX wieku winiarstwo powróciło na te tereny, a sama apelacja DO Terra Alta powstała w 1989 roku. Terra Alta jest najbardziej na południe wysuniętą częścią Katalonii i leży pomiędzy rzeką Ebro a regionem Tarragona. Terra alta w języku katalońskim znaczy dosłownie wysoki teren, na którego zboczach rozciągają się przepięknie położone winnice.
Klimat jest mieszanką śródziemnomorskiego i kontynentalnego, z długimi gorącymi latami i bardzo mroźnymi zimami, kiedy temperatura spada do -5 stopni Celsjusza. El Cierzo, lokalny suchy wiatr, który pochodzi z doliny rzeki Ebro na zachodzie, odgrywa istotną rolę w ograniczaniu wysokich temperatur w okresie wegetacji, a także pomaga zapobiegać chorobom grzybiczym winorośli. Region produkuje szeroką gamę win z odmian takich jak garnacha blanca, parellada, macabeo, moscatel, chardonnay i chenin blanc dla białych oraz garnacha, carinena, syrah, ull de llebre (tempranillo), merlot i cabernet franc dla czerwonych. W latach 20. zaczęły powstawać w tym regionie kooperatywy producentów win, działające we wspaniałych, architektonicznie imponujących posiadłościach, które zaprojektował i zbudował uczeń Gaudiego, Cesar Martinell (wiele z nich stoi do dzisiaj, na przykład El Pinell de Brai w pobliżu miasta Gandesa). Jednak produkowano tu wówczas białe, mocno utlenione wina, które dziś zapewne uznalibyśmy za niezdatne do picia. Katalizatorem zmian, podniesienia profilu obszaru i powstania wielu małych, jakościowych producentów był sukces win z pobliskiego Prioratu. Jednym z czołowych producentów Terra Alta jest Herencia Altes. Właścicielem jest Nuria Altes, która podobnie jak wielu młodych winiarzy w Hiszpanii, pochodzi z rodziny uprawiającej winogrona od pokoleń. Dorastając wśród winorośli, którymi opiekował się jej dziadek, Nuria znała te winnice od dzieciństwa i w 2010 roku podjęła z partnerem Rafaelem de Haan decyzję o kupowaniu winogron od swojego ojca i rozpoczęciu produkcji wina. Dzisiaj mają już swoje winnice na 60 hektarach, z bardzo starym nasadzeniem garnatxa (pomiędzy 1900 i 1960 rokiem). W ich pracy widać wspaniałe efekty, wina są niezwykle świeże, czyste i owocowe. Bardzo im zależało, aby pokazać światu, co potrafią winnice w tej części Katalonii. |
Herencia Altes Benufet 2017
Białe wino pochodzące z ponad stuletnich krzewów białej garnatxy z winnicy Benufet, najstarszej w posiadaniu właścicielki Nurii Altes. Fermentowane i dojrzewane w betonowych kadziach, aby zachować świeżość i nie dopuścić do utlenienia wina. Uderza aromatami kwiatów i tropikalnych owoców, w ustach intensywne, cieliste, złożone z głębią oraz naturalną świeżością.
Piotr Kamecki – jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.
Wine Taste by Kamecki,
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa,
tel. +48 501 616 490,
e-mail: biuro@wtaste.pl