Wyjątkowa uczta w autentycznych zamkowych wnętrzach. Znamy zwycięzców konkursu L’Art de la cuisine Martell 2018.

 

XVI Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce. Biorą w nim udział dwuosobowe drużyny złożone z młodych talentów kulinarnych – każdy jest poniżej trzydziestki – które reprezentują najlepsze restauracje z całej Polski.

 

Wyzwaniem konkursu jest dopasowanie dań w menu do trunku wytwarzanego przez Martella. Koniak to zazwyczaj gwiazda, która błyszczy samotnie – w przeciwieństwie do wina, tradycyjnie towarzyszącego posiłkom. Skomponowanie menu tak, by harmonizowało z bursztynową eau-de-vie (tak nazywa się esencję wina wydobywaną w autorskim procesie podwójnej destylacji, która przesądza o specyfice i niezrównanej jakości koniaków Martella) było tym trudniejsze, że uczestnicy konkursu musieli zbudować menu wokół niezwykle wymagającego mięsa, jakim jest świeca wołowa – tegoroczny temat przewodni konkursu.
Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie: Jury Techniczne, które oceniało potrawę pod kątem jej sposobu przyrządzenia, prezentacji na talerzu i smaku (znaleźli się w nim Łukasz Konik, Karol Lisiński, Ernest Jagodziński, Andrzej Bałdyga i Tomasz Deker), Jury Degustacyjne (z Andreą Camastrą, Pawłem Oszczykiem, Kurtem Schellerem, Adamem Chrząstowskim, Markiem Widomskim i Darkiem Barańskim) oraz Jury Koneserów, które co roku przyznaje własną nagrodę (w składzie: Andrzej Szumowski, Damian Kurzaj, Joanna Ochniak, Cezary Jasiński i Tomasz Zubilewicz).

Pierwsze miejsce zajęła drużyna reprezentująca restaurację Pink Lobster z Warszawy, Jarosław Owczarczyk i Robert Branicki. Przygotowali oni świecę w zaskakującym towarzystwie purée i fondant z selera oraz kruchego ciasta ze szpinakiem. Ten sam zespół otrzymał nagrodę Jury Koneserów. Nagrodą, którą ufundował Martell jest nie tylko Puchar Przechodni, ale także zaproszenie na wyjazd do Château de Chanteloup. Co więcej, zwycięzcy tego konkursu automatycznie otrzymali też nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2018.


Drugie miejsce zajęli Rafał Stegnicki i Wiktor Wielgus z restauracji Hotelu Nicolaus Toruń, a trzecie miejsce przypadło Marcinowi Ćwikowi i Mikołajowi Kruszonie z Restauracji Nifty No. 20 przy Hotelu Puro w Poznaniu. Laureatami nagrody publiczności zostali Łukasz Zygmunt i Dawid Konieczny z Heron Live Hotel w Siennej.
Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell jest Hotel ZAMEK RYN **** należący do Grupy Anders. Merytorycznie z Konkursem współpracują Klub Szefów Kuchni i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.

Mark Thorne, Dyrektor Marketingu w Wyborowa Pernod Ricard oraz Andrzej Dowgiałło,
prezes Grupy Anders

W toku uczty w Zamku Ryn odbyło się również spotkanie Klubu Martell połączone z degustacją koniaków Martell – Martell VS, Martell VSOP, Martell XO w akompaniamencie wykwintnego menu przygotowanego przez Agnieszkę Kręglicką. Martell od zawsze stawiał przede wszystkim na jakość. Jako jedyna marka podwójnie filtruje wino dzięki czemu otrzymane eaux-de-vie wyróżniają się finezyjnością i soczystością. Podczas konkursu goście sesji degustacyjnych mieli okazję spróbować najnowszego produktu tej marki – Martell VS Single Distillery, który łączy w sobie destylaty z jednego źródła, a to z kolei zapewnia nieznaną dotychczas harmonię smaku. Przez muzyczno-multimedialną biesiadę przeprowadził gości Piotr Metz, znany dziennikarz muzyczny, natomiast degustację w niezrównany sposób prowadził Darek Fabrykiewicz. |