La Defense to ważny punkt na mapie Paryża oraz jedna z najbardziej znanych na świecie dzielnic biznesowych. To tu bije finansowe serce całej Francji, tutaj znajdują się siedziby największych korporacji na świecie i największe francuskie firmy. To też znana dzielnica biurowo-handlowa. Właśnie w La Defense, pomiędzy wysokimi biurowcami, znaleźć można projekt autorstwa Pawła Grobelnego, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie miejskich mebli.
Tekst: Katarzyna Sobczak
Meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego wygrały międzynarodowy konkurs i stały się integralną częścią La Defense. Projektant stworzył wielkoformatowe platformy do pracy i odpoczynku wykonane zarówno z najwyższej jakości materiałów naturalnych, jak i tych pozyskanych z surowców odnawialnych. Platformy składają się m.in. z konstrukcji stalowej oraz wysokiej jakości drewna. Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by sprowoko-wać do pracy na zewnątrz. Meble rozmieszczono w specjalnie wyselekcjonowanych punktach dzielnicy, m.in. na głównej osi La Defense, żeby zapewnić ich użytkownikom, niejako „zaprojektowany” piękny widok na Paryż. Projekty są dziś prawdziwym „miejskim biurem” i miejscem spotkań oraz przestrzenią do odpoczynku. Zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w myśleniu o przestrzeniach publicznych, które mają stawać się nie tylko fragmentem drogi do pracy, ale także zachęcać do wyjścia na zewnątrz, pracowania, relaksowania się i spotykania właśnie poza ogromnymi budynkami. Mają integrować lokalne społeczności i służyć nie tylko wybranej grupie społecznej, ale wszystkim mieszkańcom i użytkownikom miasta. To dlatego wyposażane są w dodatkowe udogodnienia i prowokują do konkretnych aktywności. – Drewniane platformy usytuo-wane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i – de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione, aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy, jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca, np. efektowny sztuczny basen przy placu Henriego Regnaulta. To „projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań, jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli, spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tabletu czy komputera – komentuje projektant Paweł Grobelny. Meble pozwalają także na różny sposób ich używania: z jednej strony posiadają wygodne siedziska i blaty, z drugiej strony zostały zaprojektowane tak, żeby można było wygodnie siadać wokół nich – sprzyja to zarówno pracy indywidualnej, jak i grupowej oraz umożliwia spotkania nie tylko biznesowe. Projekt był realizowany prawie rok i został wyprodukowany w całości w Paryżu oraz w bretońskim Rennes.
Przestrzeń dla wymagających
To nie pierwsza reali-zacja obiektów miejskich Pawła Grobelnego za granicą. W 2012 roku wykonał projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii. Kino zostało zamontowane na zewnątrz modernistycznego budynku zaprojekto-wanego przez wybitnego belgijskiego architekta Waltera Steenhoudta. Ekran, umiejsco-wiony w samej galerii, jest widoczny dzięki wielkim oknom. Filmy mogą być wyświetlane bez przerwy, także poza godzinami otwarcia instytucji, ponieważ głośniki umieszczono w zewnętrznej konstrukcji kina. Dzięki temu wystawy nie są narażone na dobiegające zewsząd dźwięki, co zapewnia komfort zarówno zwiedzającym galerię, jak i oglądającym projekcje filmowe. Z kolei w 2014 roku Grobelny zaprojektował meble miejskie dla śródmieścia francuskiego miasta Mont-de-Marsan, ze szczególnym uwzględnieniem bulwarów nad rzeką La Midouze. Za tę realizację otrzymał II nagrodę w międzynaro-dowym konkursie na meble miejskie. Projekt składa się z siedzisk w kształcie wielkich okręgów wykonanych z lokalnego drewna czy aluminium oraz niewidocznych instalacji dźwiękowych wzmacnia-jących odgłos wodnych kaskad, które znajdują się na pobliskiej rzece. Siedziska dopaso-wane zostały charakterem i wymiarem do platform widokowych znajdujących się na bulwarze. Inne projekty Pawła Grobelnego znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju. Projekt dla La Defense jest jak do tej pory największą realizacją polskiego projektanta w przestrzeni publicznej. |
Źródło: Materiały prasowe Spółdzielnia PR