Trzech lekarzy, których pasją jest medycyna estetyczna. Cieszy ich radość pacjenta i odzyskana przez niego pewność siebie. Rozmawiamy o rosnącej popularności zabiegów wśród mężczyzn, terapiach przygotowanych specjalnie dla nich i o tym, jak zachować równowagę w codziennym życiu.
MEDYCYNA ESTETYCZNA
Czy medycyna estetyczna jest popularna wśród mężczyzn i jak podchodzą do niej polscy mężczyźni? Istnieje stereotyp mówiący o tym, że zabiegi medycyny estetycznej są niemęskie – co Pan o tym sądzi? Czy są zabiegi i produkty tylko dla mężczyzn? Jaki jest przedział wiekowy mężczyzn zgłaszających się do lekarzy medycyny estetycznej i co najczęściej chcą w sobie poprawić? W którą stronę, w najbliższej przyszłości, będzie rozwijała się medycyna estetyczna, jeśli chodzi o zabiegi dla mężczyzn?
Uwielbiam zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego,
szczególnie Neauvia Stimulate oraz Intense
działające jako profilaktyczne, a zarazem definiujące
nasze naturalne rysy twarzy.
Dr Piotr Zawodny
Coraz więcej mężczyzn zaczyna sobie zdawać sprawę, jak bardzo wygląd warunkuje sukcesy na polu zawodowym czy też prywatnym. Dbałość o wizerunek zewnętrzny mężczyźni zaczęli traktować coraz poważniej, a medycyna estetyczna w ostatnim czasie została bardzo przez nich doceniona. Zauważalnie wzrosła liczba mężczyzn odwiedzających gabinety medycyny estetycznej, co powoduje, że nie odstajemy od trendów europejskich czy światowych. Panowie dbają o odpowiednią dietę, o sprawność fizyczną, a także o atrakcyjny wygląd. Zanika przekonanie, że dbanie o siebie i poprawianie mankamentów jest niemęskie. Do klinik medycyny estetycznej trafiają mężczyźni w różnym wieku i z różnymi problemami. Należy pamiętać, że skóra męska jest o wiele grubsza, przez co zmarszczki pojawiają się znacznie rzadziej, jednak jak już się zarysowują, są zdecydowanie głębsze niż w przypadku kobiet. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasu hialuronowego. Obecnie na rynku są specjalne preparaty przygotowane z myślą o mężczyznach. Preparat Neauvia Stimulate Man to pierwszy „wypełniacz”, który oprócz wysokiego stężenia kwasu hialuronowego zawiera również hydroksyapatyt wapnia, który w znacznym stopniu pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i własnego kwasu hialuronowego. Ponadto dzięki odpowiednim właściwościom podporowym i plastycznym preparaty nadają się idealnie do modelowania i konturowania męskich rysów twarzy. Innym częstym problemem mężczyzn jest łysienie. To problem, który o wiele częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, jest to uwarunkowane czynnikami hormonalnymi. Sposobem na to są zabiegi mezoterapii z zastosowaniem specjalnych koktajli do skóry głowy bądź z osocza bogatopłytkowego. Innym rozwiązaniem jest zabieg przeszczepiania włosów. Polega on na pobraniu pojedynczych zespołów mieszkowych i przeszczepienia w miejsca problematyczne. Dość często spotykanym i krepującym zarazem problemem jest nadpotliwość. Nadmierne pocenie dłoni i pach stanowi duży dyskomfort. Aby temu zaradzić, stosujemy toksynę botulinową. Możemy ją też wykorzystać do wypełniania zmarszczek mimicznych okolicy czoła lub w przypadku bruksizmu z objawami tzw. zgrzytania zębami. Mężczyźni wybierają zabiegi jak najmniej bolesne, a także niewymagające zbyt długiej rekonwalenscencji. Medycyna estetyczna bardzo prężnie się rozwija. Co roku pojawiają się nowe metody. Obecnie na rynku jest cały wachlarz zabiegów wykorzystujących różne technologie, tj. ultradźwięki, fale radiowe, pole magnetyczne czy podczerwień. Wśród pacjentów, którzy mogą sobie pozwolić na dłuższy okres rekonwalescencji, bardzo popularne są zabiegi liposukcji. Dostępne są różne metody odsysania tkanki tłuszczowej, dużym zainteresowaniem cieszą się takie, które oprócz tradycyjnego odsysania umożliwiają również rzeźbienie sylwetki, np. mięśni brzucha. Bardzo popularny i mający duży potencjał jest też zabieg z wykorzystaniem własnego tłuszczu i komórek macierzystych.
Dr Paweł Kubik
Medycyna estetyczna staje się coraz bardziej popularna wśród mężczyzn w Polsce, ale nadal stanowią oni jedynie do 8% wszystkich pacjentów. Względem Europy i świata mamy jeszcze trochę dystansu do nadrobienia. Oczywiście istnieją zabiegi poświęcone tylko mężczyznom, a mit, że są one niemęskie, należy odłożyć do lamusa. Dzięki dobrze dobranym technologiom jesteśmy w stanie sprawić, że wygląd po zabiegu jest absolutnie naturalny i tylko lepszy niż przed nim. Najczęściej zgłaszają się pacjenci po 35 roku życia, którzy doznali szybkiej utraty wagi w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych i zmiany trybu życia. Chcą wyglądać tak jak wcześniej, zachowując naturalny wygląd ciała i wysportowaną sylwetkę. Medycyna estetyczna zmierza zdecydowanie w kierunku medycyny regeneracyjnej i prewencyjnej, gdzie nie chcemy uzyskiwać przesadzonych, sztucznych efektów, tylko utrzymać dobrostan.
Czas przeznaczony na pracę możemy wykorzystywać
z radością i w pełni efektywnie, tylko wtedy,
kiedy dajemy sobie od niego oddech
– moment na inne spojrzenie, znalezienie inspiracji.
Dr Krzysztof Miracki
Medycyna estetyczna zyskuje sobie coraz większą popularność w nowoczesnych społeczeństwach, a więc również w Polsce. Kobiety stanowią większość naszych pacjentów, jednak trend wzrastającej popularności tego typu zabiegów wśród mężczyzn jest wyraźnie zauważalny i wciąż rośnie. Ciągle z pewną dozą niepewności,
ale coraz częściej panowie pytają o zabiegi przeznaczone specjalnie dla nich i dostosowane do specyfiki męskiej skóry. Myślę, że na tle rynków europejskich wypadamy naprawdę dobrze. Około 10% naszych pacjentów stanowią mężczyźni i co ważne – korzystają
oni z coraz bardziej zróżnicowanych zabiegów. Stwierdzenie, że istnieje stereotyp mówiący o tym, że zabiegi medycyny estetycznej są niemęskie, mogłoby być prawdziwe tylko wtedy, kiedy uznalibyśmy, że równolegle istnieje stereotyp, że mężczyźni nie lubią być zadbani, nie zależy im na wyglądzie i nie chcą się podobać. A chyba wszyscy wiemy, że nie jest
to prawda. Potrzeba bycia zadbanym, zyskania uznania w oczach otoczenia i swoich własnych dotyczy tak samo kobiet, jak i mężczyzn. I rynek medycyny estetycznej znakomicie wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom – dlatego też powstają zabiegi przeznaczone specjalnie dla mężczyzn – jak choćby jedyna na świecie linia wypełniaczy
Neauvia Man, perfekcyjnie dopasowana do specyficznych potrzeb męskiej skóry, czy specjalistyczne preparaty do mezoterapii skóry głowy, z których również najczęściej korzystają panowie. Do naszych klinik zgłaszają się głównie mężczyźni w wieku do około 40–45 lat. Prym bez wątpienia wiodą zabiegi regenerujące i odświeżające skórę, mające na celu odbudowę i wzmocnienie włosów, epilacja laserowa i oczywiście laserowe usuwanie tatuaży. A przyszłość medycyny estetycznej? To oczywiste – nieuniknionym kierunkiem rozwoju męskiej medycyny estetycznej jest coraz większa liczba coraz mniej bolesnych zabiegów (śmiech). A mówiąc serio – przypuszczam, że medycyna estetyczna dla mężczyzn będzie z jednej strony unifikować się z tą tradycyjną, z której korzystają panie. Z drugiej zaś strony, zabiegi będą prawdopodobnie coraz silniej wyspecjalizowane, a wiele marek z pewnością podąży drogą, którą wytyczyła Neauvia, przygotowując serię preparatów odpowiadających wymaganiom męskiej skóry.
ONI W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ
Dlaczego medycyna estetyczna? Który z zabiegów medycyny estetycznej sprawia Panom największą satysfakcję i dlaczego? Który z zabiegów wybraliby Panowie dla siebie?
Dr Piotr Zawodny
Już od pierwszego roku studiów interesowałem się medycyną zabiegową, co skłoniło mnie do częstego towarzyszenia doświadczonym lekarzom na izbie przyjęć chirurgii oraz ortopedii. Będąc na trzecim roku studiów, przeczytałem w Gazecie Lekarskiej artykuł dra Andrzeja Ignaciuka o medycynie estetycznej. Entuzjazm autora oraz jego holistyczne podejście do pacjenta zasiało ziarenko w moim jeszcze studenckim umyśle. Przez kolejne trzy lata śledziłem skąpe jeszcze informacje na temat tej nowej dziedziny medycyny, aby po ukończeniu szóstego roku studiów uczestniczyć w moim pierwszym Kongresie Medycyny Estetycznej. Od tego czasu upłynęło już osiemnaście lat, a ja dalej pielęgnuję zasiane przed wielu laty w moim umyśle ziarenko, z którego wyrosło już całkiem pokaźne drzewo… Największą satysfakcję sprawia mi zadowolenie, uśmiech, a czasami nawet zachwyt pacjenta po wykonanym zabiegu. Jeżeli miałbym wybrać jeden zabieg, to jest to trudne, gdyż jestem zwolennikiem moich własnych kompozycji zabiegowych prowadzących do celu, jakim jest podtrzymanie naturalnego piękna. Odkrywając troszkę siebie, muszę przyznać, że najswobodniej czuję się w obrębie głowy i szyi, co sprawia, iż czuję się jak artysta rzeźbiarz, kiedy pracuję. Uwielbiam zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, szczególnie Neauvia Stimulate oraz Intense działające jako profilaktyczne, a zarazem definiujące nasze naturalne rysy twarzy. Unikam nadmiernych korekcji z wyjątkiem stanów pourazowych i rekonstrukcji deformacji wrodzonych lub po usunięciu nowotworów.
Medycyna estetyczna zmierza zdecydowanie
w kierunku medycyny regeneracyjnej i prewencyjnej,
gdzie nie chcemy uzyskiwać przesadzonych,
sztucznych efektów, tylko utrzymać dobrostan.
Dr Paweł Kubik
Wybór mojej drogi zawodowej kształtował się od wczesnej młodości. W trakcie studiów medycznych dojrzewało we mnie przekonanie, że chirurgia plastyczna to moje powołanie. Postanowiłem poświęcić swoje zaangażowanie dla najnowocześniejszych technik zabiegowych łączących skuteczność i bezpieczeństwo z minimalnym okresem rekonwalescencji. To stało się moją pasją. Największą satysfakcję sprawia mi trafny dobór zabiegów do potrzeb pacjentów. Lubię wszystkie zabiegi, które wykonuję i trudno mi którykolwiek wyróżnić. Dla siebie wybieram zabiegi, które stosuję w zależności od pojawiających się potrzeb.
Dr Krzysztof Miracki
Medycyna estetyczna dała mi możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Ale powodem była również chęć obcowania z pięknem i, choć może to brzmieć banalnie, możliwość dawania radości i budowania pewności siebie wśród pacjentów. Natomiast kiedy patrzę na tę moją drogę do medycyny estetycznej, biorąc pod uwagę wyłącznie aspekty zawodowe, to bez wątpienia jedną z głównych przyczyn był dynamiczny rozwój tej gałęzi medycyny, coraz szersze jej możliwości i coraz większy udział zabiegów inwazyjnych, wykorzystujących zaawansowane technologie i osiągnięcia nauki w zabiegach estetycznych. Jako doświadczony lekarz laryngolog doskonale czuję się i spełniam zawodowo, wykonując zabiegi wymagające wiedzy, precyzji i lekarskiego kunsztu. A ponieważ medycyna estetyczna zmierza właśnie w tę stronę – coraz większej specjalizacji, coraz bardziej precyzyjnych i nowoczesnych procedur – uznałem, że to dla mnie idealna droga. Po latach pracy nadal mam tę pewność. Jako „urodzony zabiegowiec” i fan nowych technologii szczególnie cenię sobie innowacyjne zabiegi laserowe, które łączą w sobie ogromną efektywność i wymagają od lekarza ogromnych umiejętności, wiedzy i koncentracji. Dlatego najwięcej satysfakcji przynoszą mi zabiegi precyzyjnego laserowego liftingu Triplex głowicą Precision TX. To jedyny zabieg małoinwazyjnego liftingu laserowego, którego efekty są porównywalne lub jeszcze lepsze niż tradycyjne chirurgiczne metody liftingu. Jednak dla lekarza zabiegi Precision TX każdorazowo stanowią ogromne wyzwanie. Ale też gigantyczną satysfakcję. Mężczyznom polecam wszystkie zabiegi, które poprawią im samopoczucie, pomogą poczuć się doskonale we własnej skórze. Nie przepadam za tym podziałem dywersyfikującym zabiegi na męskie i damskie, bo w większości opiera się on na stereotypach. Wszystko przecież zależy od indywidualnych oczekiwań pacjenta, kondycji jego skóry, wyglądu, faktycznych potrzeb. Chociaż, gdybym miał wskazać zabiegi, które szczególnie polecam mężczyznom (i z których sam korzystam), to bez wątpienia będą to zabiegi z użyciem preparatów Neauvia Man. To wyjątkowa linia wypełniaczy, których struktura, budowa i skład powstały w oparciu o dogłębną analizę potrzeb męskiej skóry i które na te potrzeby odpowiadają.
POZA PRACĄ
Jesteście Panowie zapracowanymi lekarzami czy znajdujecie czas na swoje pasje? Jak dbają Panowie o siebie?
Dr Piotr Zawodny
Jeszcze kilka lat wcześniej, gdy pracowałem kilkanaście godzin na dobę, stwierdziłbym, że moją jedyną pasją jest praca, a przyjemności, na które pozostaje niewiele czasu, dzielę z rodziną. Duża klinika to duże wyzwanie, o wiele więcej obowiązków, także więcej pacjentów, a doba ma niestety nadal dwadzieścia cztery godziny. Przyznaję się, jestem typem pracoholika, większą część dnia spędzam w pracy. Na szczęście uczę się dzielić pracę z innymi obowiązkami. Pracuję z żoną Izabellą, która zajęła się sprawami organizacyjnymi naszej kliniki. Pomimo że oboje mamy dużo obowiązków, to staramy się cieszyć każdą wolną chwilą, na bieżąco omawiamy wszystkie ważne sprawy, a czasami uda nam się zjeść wspólny posiłek. Czas wolny poświęcamy dzieciom oraz całkiem sporej gromadce naszych czworonogów. Jesteśmy takim typem włoskiej rodziny, ale nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. To właśnie rodzina jest motorem napędowym do działań i nowych wyzwań. Wspólne chwile to dla mnie najlepszy relaks. Aktualnie staram się znaleźć kilka godzin w tygodniu na treningi izraelskiego systemu walki Krav Maga, na które uczęszczamy z moim najstarszym synem. Dzięki systematycznemu wysiłkowi fizycznemu jestem w stanie zachować dystans i równowagę.
Dr Paweł Kubik
Większość wolnego czasu poświęcam mojej wspaniałej rodzinie: żonie i dwóm małym synom. Wyznaję zasadę, że pracować należy mądrze, aby nie dopuścić do całkowitej eksploatacji organizmu. W wolnym czasie najczęściej można mnie spotkać na gdyńskim bulwarze lub w okolicznych lasach na spacerze lub rowerze z dziećmi. Pomimo tego, że w moim codziennym życiu nie mogę narzekać na nudę, staram się pamiętać o zdrowym trybie życia, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu.
Dr Krzysztof Miracki
Życie nie może składać się wyłącznie z pracy. Czas przeznaczony na pracę możemy wykorzystywać z radością i w pełni efektywnie, tylko wtedy, kiedy dajemy sobie od niego oddech – moment na inne spojrzenie, znalezienie inspiracji. Dla mnie tę przestrzeń wolnego czasu wypełniają podróże z rodziną, eksplorowanie nowych kierunków i środowisk oraz żeglarstwo, które we wspaniały sposób łączy w sobie radość z odkrywania nowego i jednocześnie pozwala stawiać przed sobą wyzwania. Prowadzenie dwóch klinik, regularna codzienna praktyka lekarska, dbałość o ciągły rozwój obu naszych marek powodują, że czasu w ciągu doby zostaje bardzo niewiele. Sport więc ogranicza się w moim przypadku do krótkich (ale intensywnych) wypadów żeglarskich, natomiast z regularnym odżywianiem staram się jakoś „dojść do porozumienia”. Na szczęście uwielbiam również gotować i odkrywać nowe kulinarne przestrzenie, więc smak, różnorodność i zbilansowanie posiłków rekompensują mi braki w regularności. |