Nagranie płyty to podsumowanie prawie trzydziestoletniej pracy artystycznej Joanny Lewandowskiej na scenie. Tytuł koncertu powstał w czasie wywiadu z wieloletnim redaktorem Polskiego Radia – Zbigniewem Krajewskim i nawiązuje do humorystycznego sformułowania, którym określają ją inni artyści oraz słuchacze: „złodziejka piosenek”. Ona sama potwierdza, że wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, zwłaszcza męskich, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i uczuć. Spaja ona dwa pozornie odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Pojazzja to mariaż tych dwóch sfer, otwiera ona nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki.
Na koncert składać się będą piosenki skradzione A. Osieckiej, Z. Wodeckiemu, A. Zausze, A. Poniedzielskiemu, M. Szcześniakowi oraz zespołowi Sztywny Pal Azji. Usłyszymy m.in. ikony polskiej piosenki takie jak „Uciekaj moje serce”, „Lubię wracać”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Przepraszam że żyję”, czy „Wieża radości, wieża samotności”. Joanna przytuli na nową płytę piosenki napisane specjalnie dla niej, wśród premier wykona m.in. utwór tytułowy „Niebo dla złodziejek” pióra Marka Bartkowicza do własnej muzyki, „Golgotę” Jana Wołka do muzyki norweskiego kompozytora Espena Leitena a także „Dojrzewanie” z tekstem Marii Guzy i muzyką Pawła Stankiewicza.
Joanna Lewandowska – wokalistka, aktorka, kompozytor, pedagog.
Jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany zarówno w Polsce jak i na świecie. W środowisku artystycznym jej nazwisko to synonim profesjonalizmu. Joanna uczestniczy w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych, gdyż daje gwarancję mocy przekazu. Jest zapraszana do udziału w benefisach m.in. przez. Jana Wołka, Jerzego Satanowskiego, Irenę Santor, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Łapińskiego.
Teksty dla Joanny piszą choćby Jan Wołek czy Andrzej Poniedzielski, zaś Zygmunt Konieczny specjalnie z myślą o Joannie napisał partię wokalną do oratorium wielkanocnego pt. „Skarga Jerozolimy”.
Laureatka wielu znaczących konkursów i festiwali:
– Stypendium im. Marka Grechuty dla najbardziej obiecującego młodego artysty na 42 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006)
– Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda ZASP-u za największą indywidualność festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze. (2006)
– III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (2004)
– III miejsce na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. (2004)
– I miejsce na Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? (2003)
– III miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003)
– II miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, nagroda prezesa TVP (2002)
– Wyróżnienie honorowe, nagroda dziennikarzy i nagroda „Twojego Stylu” w V edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, (2002)
Rozmiłowana w pięknej i mądrej piosence, swymi aranżacjami i głębią przekazu dociera do każdej publiczności. Czasem mówi o sobie „złodziejka piosenek” – wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i uczuć. Jej interpretacje tekstu i muzyki burzą emocjonalny spokój słuchacza i każą usłyszeć wiele myśli od nowa.
Joanna Lewandowska występuje i nagrywa tylko z najlepszymi muzykami. Współpracuje m.in. z Pawłem Stankiewiczem, Pawłem Pańtą, Pawłem Kaczmarczykiem, Krzysztofem Łochowiczem, Sebastianem Wypychem, Grzechem Piotrowskim, Robertem Siwakiem. Spaja ona w ten sposób dwa pozornie odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Mariaż tych dwóch sfer otwiera nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki.
Jeśli bawi – to do łez. Jeśli porusza, to do trzewi.