Polscy (Nie)znajomi w reżyserii Tadeusza Śliwy to wariacja na temat włoskiego hitu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Paolo Genovese z 2016 roku. Film okazał się wielkim sukcesem i szybko sprzedano prawa do scenariusza do wielu krajów świata.
Od tego czasu powstało już ponad dziesięć różnych wersji tej historii. W tym w krajach takich, jak Turcja, Korea Południowa czy Indie. Siłą pierwotnego obrazu jest to, że przedstawia bardzo uniwersalny i współczesny problem. Twórcy zastanawiają się bowiem, czy w dzisiejszych czasach nie dzieje się tak, że nasz telefon komórkowy zna nas lepiej od naszych najbliższych znajomych?
Historia rozpoczyna się niewinnie. Oto siedmioro przyjaciół spotyka się na wspólnym obiedzie. Panuje luźna atmosfera, padają żarty i miłe uwagi. Kiedy jednak jedno z nich zaproponuje specyficzną grę – od teraz czytajmy każdą wiadomość, która przyjdzie na nasz telefon i odbierajmy każdą rozmowę w trybie głośnomówiącym – w szybkim tempie sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli.

Na wierzch wyjdą skrywane tajemnice, los wielu par zawiśnie na włosku, a bohaterowie zetkną się z pytaniem, czy kiedykolwiek rzeczywiście wzajemnie się znali. Polska wersja jeszcze silniej niż oryginał podbija dramatyzm całej sytuacji, a niektóre wątki wybrzmiewają mocniej i wiarygodniej, poprzez osadzenie ich w naszej polskiej rzeczywistości.
Film przyciąga świetnym aktorstwem. Na ekranie zebrało się wielu uznanych polskich aktorów, którzy dostali materiał, w którym mogą prawdziwie abłysnąć. W obsadzie pojawiła się nawet Kasia Smutniak, która była jedną z gwiazd włoskiego oryginału. Prym wiedzie jednak Maja Ostaszewska, która w pewnym momencie kradnie ekran tylko dla siebie i pokazuje ogromny talent dramatyczny.
(Nie)znajomi to przykład remake’u idealnego, który niczym różne oblicza tej samej sztuki teatralnej, potrafi dodać do znanej opowieści własny rys i temperament. Porównanie to jest zresztą wyjątkowo na miejscu, gdyż opowieść ma w sobie coś z klasycznego dramatu. Intrygująca, dająca do myślenia historia! |

 

Michał Kaczoń – dziennikarz kulturalny, fan popkultury w różnych jej odsłonach. Zagorzały pasjonat i stały uczestnik polskich i światowych festiwali filmowych.