Festiwal Chopin i jego Europa,organizowany od 15 lat przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z inicjatywy jego pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Stanisława Leszczńskiego, wpisał się na stałe w kulturalny kalendarz Warszawy. Przed nami, jak co roku, dwa tygodnie muzycznych wzruszeń, zachwytów.
Jak zawsze bogaty program festiwalu, w tym roku nawiązuje do obchodów Roku Moniuszkowskiego, dlatego znajdujemy w nim utwory Moniuszki: Cud mniemany,
Jana Stefaniego, w tym koncert edukacyjny dla dzieci w wykonaniu Collegium Vocale 1704 oraz Collegium 1704 pod dyrekcją Vaclava Luksa, wykonania koncertowe Flisa oraz Strasznego dworu.
Podczas festiwalu wystąpią mistrzowie fortepianu współczesnego i historycznego, m.in. Tomasz Ritter, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który zagra z towarzyszeniem zespołu Bach Collegium Japan pod batutą Masaakiego Suzuki. Ponadto wirtuozi instrumentalistyki, zwycięzcy konkursów muzycznych: Kevin Kenner, Akiko Ebi, Nelson Freire, Benjamin Grosvenor, Tomasz Ritter, Evgeni Bozhanov, Nelson Goerner, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Howard Shelley, Eric Lu, Charles Richard Hamelin, Dmitry Ablogin, Yulianna Avdeeva, Cyprien Katsaris.
Będziemy mogli wysłuchać znakomitych, światowej sławy zespołów: Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, Europa Galante, Hiroshima Symphony Orchestra, Bach Collegium Japan, Orkiestry Historycznej, Sinfonii Varsovii, Chru Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestry XVIII Wieku, Hofkapelle Mnchen, Orkiestry Filharmonii Narodowej, Quatuor Mosaques, Ensemble Dialoghi, Belcea Quartet.
- Festiwal Chopin i jego Europa Od Chopina do Moniuszki 14 sierpnia 1 września
Szczegółowy program tegorocznej edycji: festiwal.nifc.pl/pl/2019/kalendarium
Festiwal to międzynarodowy projekt muzyczny przybliżający twórczość polskiego kompozytora. Europa Fryderyka Chopina to Europy mu współczesna, Europa przed jego narodzinami, Europa po jego śmierci i Europa współczesna. Tak nakreślona perspektywa sprawia, że w repertuarze Festiwalu, poza dziełami samego Chopina, słuchamy muzyki, która inspirowała Chopina i tej, która z jego inspiracji powstała.
To co nadaje Festiwalowi dodatkowy walor, to zestawienie wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Program opiera się na trzech głównych propozycjach koncertach symfonicznych, recitalach i koncertach kameralnych. Są też swobodniejsze inspiracje chopinowskie, formy dalekie od klasyki, występy gwiazd jazzu, piosenkarzy czy aktorów. Festiwal ma także ambicję popularyzowania, a czasem po prostu odkrywania muzyki polskiej Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Wajnberga, Józefa Władysława Krogulskiego, Karola Kurpińskiego, Władysława Żeleńskiego, Józefa Nowakowskiego i Zygmunta. Służą temu m.in. mistrzowskie wykonania utworów polskich kompozytorów przez gwiazdy światowej muzyki.