Polska marka oświetleniowa PUFF-BUFF podbija muzealne sale.
Zdjęcia: OKK
„Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” to najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja została w całości poświęcona polskiemu wzornictwu ostatnich dekad, pokazując zmiany w polskim dizajnie po 1989 roku. W zamierzeniu kuratorki wystawy, prof. Czesławy Frejlich, najważniejsze było pokazanie napięcia między możliwościami a wyobraźnią, wpływami z zewnątrz a swojską rzeczywistością. Chciała ona odpowiedzieć na pytanie, jak radzili sobie twórcy w latach 90. w warunkach rodzącego się kapitalizmu. Starała się rzucić światło na wpływ wyzwalających wyobraźnię prądów postmodernistycznych i dekonstrukcji. Wystawa prezentuje też, jak Polacy na przełomie wieku XX i XXI zaczęli wpisywać się w międzynarodowe nurty projektowania i jak współcześnie poszukują odrębności, chcąc sprostać konkurencji na rynkach zagranicznych.
Wśród starannie wyselekcjonowanych przedmiotów znalazła się lampa ORCA – projekt Ani Siedleckiej i Radka Achramowicza, założycieli marki PUFF-BUFF, która słynie z niekonwencjonalnych projektów oświetleniowych.
„Bardzo cieszymy się z obecności lampy ORCA na tak ważnej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Znalezienie się w elitarnym gronie najlepszych twórców polskiego dizajnu to wielki zaszczyt. Szczególnie, że to już drugie tego typu wyróżnienie dla PUFF-BUFF” – skomentował Radek Achramowicz. „Nasz projekt, świecąca ścianka BUBBLES, jest jednym z eksponatów w Galerii Wzornictwa Polskiego, najnowszej, stałej wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie” – dodał.
ORCA, projekt w klasycznej, czarno-białej kolorystyce, inspirowany morskim ssakiem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Ani Siedleckiej i Radka Achramowicza. Nowoczesna forma lampy ORCA powstała z wypełnionego powietrzem tworzywa i tej niezwykłej technologii zawdzięcza swój charakter. To projekt uniwersalny ‒ sprawdza się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Oferowana jest w dwóch wersjach – jako lampa wisząca oraz stojąca na trójnogu ze szczotkowanej stali. |
Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989, kuratorka: prof. dr hab. Czesława Frejlich,
Muzeum Narodowe w Krakowie, do 19 sierpnia 2018.
www.puff-buff.com