Biznes lubi romansować ze sztuką i odwrotnie. Połączenie tych dwóch sił owocuje w najlepsze wystawy, koncerty, festiwale. A gdyby tak do tej fuzji dodać nową technologię? Co powstanie z wysmakowanej syntezy trendów przyszłości i kultury, gdy siły połączą wybitni muzycy i artyści wizualni?

Projekt BMW Club przychodzi z odpowiedzią. Przyszłość to sztuka to podróż w czasie i przestrzeni. Fotografie Witka Orskiego i program muzyczny zawierający historię polskiej muzyki XX zostaną zaprezentowane podczas dwóch wieczorów – 27 października w sali koncertowej NOSPR w Katowicach oraz 9 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagra pod batutą Alexandra Humali z towarzyszeniem światowej sławy muzyków. Program muzyczny stanowi wybór utworów: Krzysztofa Pendereckiego (Koncert na róg i orkiestrę “Winterreise”, Concertino na trąbkę i orkiestrę), Witolda Lutosławskiego (“Mi-parti” na orkiestrę), Andrzeja Panufnika (Kołysanka na orkiestrę smyczkową i 2 harfy) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową, Trzy tańce na orkiestrę). Orkiestrze towarzyszyć będą soliści: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – klawesyn, Gábor Boldoczki – trąbka oraz Krzysztof Tomczyk – róg.

Autorem wielokanałowej instalacji wideo jest fotograf Witek Orski. Prace powstawały w całej Polsce – od bałtyckich plaż, po hałdy węgla na śląsku i Puszczę Białowieską. „Moja realizacja jest próbą wejścia w dialog z odgrywanymi kompozycjami, uchwycenia możliwych punktów stycznych pomiędzy muzyką a obrazem. Dzieje się to raczej na poziomie strukturalnym, niż wrażeniowym. W tym sensie mój projekt nie ułatwia i nie uprzyjemnia odbioru koncertu, a raczej go komplikuje poprzez dodanie kolejnej, wizualnej warstwy interpretacyjnej” – mówi o kulisach swojej pracy artysta. Poddawane cyfrowym przetworzeniom obrazy ukazują motywy zaczerpnięte z krajobrazu, który współcześnie sam jest efektem postprodukcji i retuszu.

Program muzyczny został wybrany przez dyrektor Joannę Wnuk-Nazarową. Efektem spotkania muzyki i nowych technologii jest projekt, który śmiało patrzy w przyszłość – tak o projekcie wizualnym wypowiada się kurator Michał Suchora.

BMW Art Club to nowy projekt artystyczny zainicjowany przez koncern motoryzacyjny we współpracy z czołowymi polskimi instytucjami kultury. W jego ramach organizowane będą wydarzenia łączące muzykę, operę, balet, sztukę współczesną, architekturę, wzornictwo oraz nowe technologie.

Pomysłodawcy projektu zadają pytanie o przyszłość człowieka w relacji ze sztuką, ale z perspektywy nowych technologii.

Co warto wspomnieć, marka BMW od ponad 40 lat wspiera działania z zakresu kultury i sztuki, współpracując z największymi światowymi artystami, m.in.: Andy Warholem, Royem Lichtensteinem, Jenny Holzer, czy Jeffem Koonsem. Polski oddział jest partnerem czołowych instytucji kultury, m.in. Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, czy Filharmonii Szczecińskiej.

Bilety na wydarzenie do nabycia w kasach i na stronach NOSPR oraz Teatru Wielkiego Opery Narodowej.