Saint-Émilion – mekka miłośników dobrego Bordeaux – dla większości turystów jest przede wszystkim wspaniale zachowanym średniowiecznym miastem z listy Unesco World Heritage.

 

Ślady produkcji wina w regionie sięgają czasów rzymskich. W II wieku naszej ery żył tu słynny poeta i miłośnik wina Decimus Ausonius Magnus, którego imię stało się inspiracją do powstania nazwy słynnego Château Ausone. Miasto wzięło swoją nazwę od imienia benedyktyńskiego mnicha Emiliana, a w miejscu jego celi wybudowano w XI wieku monolityczny, wapienny kościół, który można podziwiać do dziś. Benedyktyni tworząc religijne centrum w Saint-Émilion przyczynili się do rozwoju miasta i okolic, również winnic.
W tamtych czasach, w 1199 roku, powstał słynny Jurade of Saint-Émilion, najstarszy związek winiarski we Francji, powołany do administrowania regionem i reprezentowania praw obywateli. Jedną z jego powinności było ogłaszanie daty rozpoczęcia winobrania. Jurade of Saint-Émilion miał także prawo do nadawania pieczęci najlepszym winom i niszczenia beczek z trunkami niespełniającymi standardów.
Dzisiaj jest doskonałym promotorem miasta, regionu i jego win, organizując każdego roku dwie widowiskowe imprezy: festyn Fête de Printemps w czerwcu i Ban des vendanges we wrześniu, w czasie zbiorów.
W wiekach średnich Saint-Émilion było małym regionem winiarskim – dzisiaj zajmuje 5565 hektarów, z czego aż 3739 to winnice sklasyfikowane jako Grand Cru. Słynna klasyfikacja win z Médoc z 1855 roku całkowicie pominęła te z Saint-Émilion, gdyż w tamtym czasie miejscowe winnice nie dorównywały jakością tym z Médoc.


Region był wręcz lekceważony przez kupców. Dopiero w 1955 roku powstała oficjalna gradacja win z tej apelacji, która co 10 lat jest uaktualniana; jedne château wspinają się w niej do góry, drugie tracą swoje pozycje, a wszystko to na czterech poziomach klasyfikacji.
Najważniejszą odmianą, z której powstają wina Saint-Émilion, jest merlot, którą uzupełnia cabernet franc, coraz ważniejszy w uprawie, szczególnie w ocieplającym się klimacie regionu. Cabernet Sauvignon i Petit Verdot są w mniejszości, choć istnieją wyjątki potwierdzające regułę, na przykład słynne wino Château Figeac, gdzie cabernet sięga 40% składu winogron. Merlot daje winom miękką, soczystą teksturę, bogactwo aromatów śliwek, jeżyn i lukrecji.
Cabernet Franc jest odmianą, którą charakteryzują zapachy kwiatów i przypraw, dodaje także winom garbników i struktury. Wina Saint-Émilion przeznaczone do długiego dojrzewania nabierają ciekawych, ziemistych i pikantnych nut.
Jest także dobra wiadomość dla miłośników ekologii – począwszy od rocznika 2019, Saint-Émilion będzie pierwszą apelacją we Francji nakazującą wszystkim hodowcom, aby w 100% stosowali odpowiedzialne techniki uprawy winorośli, do których zaliczają się także uprawy ekologiczne oraz biodynamiczne. Będzie to oznaczać, że aby pojawiła się na etykiecie nazwa Saint-Émilion, winiarze nie będą mogli stosować herbicydów i niektórych pestycydów, a odpady będą również musiały być zarządzane w sposób odpowiedzialny. |

Château Cruzeau 2015 Saint-Émilion Grand Cru
Szczepy: 85% merlot, 15% cabernet franc
Imponujący zamek, zbudowany w XVI wieku jest od 1907 roku aż do dzisiaj własnością tej samej rodziny Luquot. Château Cruzeau to Grand Cru Saint-Émilion o wspaniałej finezji i charakterze, z nutą czarnej porzeczki, kawy i czekolady i gładkim wykończeniem, średniej budowy, dobre do picia już teraz.

 

Piotr Kamecki – jedna z najważniejszych postaci branży wina w Polsce, od lat pełni funkcję Prezydenta Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Jest twórcą Wine Taste by Kamecki, miejsca, w którym znaleźć można pełen wybór win i szampanów, z największą w Polsce kolekcją win z Bordeaux. Wine Taste to zarazem sklep, wine bar i showroom szkła Riedel, w którym organizowane są kameralne, indywidualne degustacje, kolacje i spotkania. Unikatową w Polsce formułą spotkań jest glass tasting – warsztaty ze szkłem Riedel.
Wine Taste by Kamecki
Cosmopolitan ul. Twarda 4, Warszawa,
tel. +48 501 616 490,
e­-mail: biuro@wtaste.pl