Aktualne trendy w architekturze sięgają do minionych dekad. Nowoczesna architektura czerpie z modernizmu i jest oszczędna w formie. Musi także żyć w zgodzie ze środowiskiem.

 

Tekst: Artur Szczepaniak

 

Trendy na 2020 rok to niezmiennie projekty uwzględniające wymagania związane z ekologią i ochroną środowiska, wykorzystujące najnowsze technologie. To także wysoka wrażliwość na potrzeby użytkowników związane ze zmieniającym się stylem życia. Czego jeszcze możemy się spodziewać w najnowszych architektonicznych projektach i realizacjach?

Wzory

Śmiało możemy ogłosić wielki powrót wzorów na elewacjach. Motywy i desenie cieszyły się wielką popularnością w latach 60. Teraz przeżywają swój renesans i ozdabiają coraz więcej budynków – nie tylko biurowych jak dotychczas, ale także mieszkalnych. Powtarzalne i jednorodne motywy, kształty o prostej formie na elewacjach porządkują przestrzeń i czynią ją bardziej wyrazistą. Patterny są lubiane. Wrocław to jedno z pierwszych miast w Polsce, w których zrobiło się o nich głośno. Można powiedzieć, że to w stolicy Dolnego Śląska trend rozwija się najbardziej dynamicznie. Jako architekci jesteśmy zapatrzeni w ten kierunek i często wykorzystujemy jego atuty w naszych projektach.

„Kwadrat”, architektura nawiązuje do sąsiedztwa, a jednocześnie znacznie się wyróżnia. Wzór układa się w patterny, a zastosowana cegła i monochromatyczna kolorystyka są charakterystyczne dla Wrocławia.

Imponująca oszczędność

Niezwykle istotnym elementem współczesnej architektury są wysokiej jakości materiały, dzięki którym powstają budynki o imponującym wyglądzie, ale oszczędnej formie. Dzięki temu projekty i realizacje są ponadczasowe, podobają się niezależnie od zmieniających się trendów. Ponadczasowość jest nieustannie znakiem rozpoznawczym dobrej architektury, która czerpie z modernizmu i oszczędności formy. Dzięki temu powstają budynki, których czas nie przemija, które są wiecznie młode. Nowoczesne, nieskomplikowane obiekty wykonane z prostych materiałów są wyznacznikiem architektury z najwyższej półki.

Bezcenne szkło

Nieustająco od kilku lat stosowane jest szkło. Duże przeszklenia są na porządku dziennym. Dla większości z nas dobrze doświetlone wnętrza i widoki mają ogromne znaczenie. Mieszkańcy uwielbiają budynki zwrócone ku wodzie i terenom zielonym, zwłaszcza w centrach dużych miast. Oczywiście, nie każdy może mieszkać nad rzeką lub obok parku. Ważna jest wtedy wartość dodana, na przykład panoramiczny widok, który rekompensuje te braki. Wysokie budynki, których powstaje w naszym kraju coraz więcej, zapewniają swoim mieszkańcom niczym nieograniczony widok z okien. Ten trend jest korzystny zarówno dla mieszkańców, jak i dla miasta, bowiem intensywność zabudowy wpływa na oszczędności m.in. w komunikacji. Pozwala również zagospodarować większą niż w przypadku niskiej zabudowy, przestrzeń pomiędzy oraz wokół budynków.

„Krakowska 29”, biurowiec wpisuje się w poprzemysłowe otoczenie, nawiązując do niego charakterem materiałów elewacyjnych – cegłą i stalą.

Miejsca dla wszystkich

Styl życia i pracy podlega zmianom, a architektura musi brać je pod uwagę i dostosować do nich projekty. Przestrzenie wspólne to kolejny znak nowoczesności. W budynkach mieszkalnych, biurowcach, w aparthotelach przestrzenie wspólne są dzisiaj normą. Projektowane są pomieszczenia do pracy, miejsca rekreacji, zielone tarasy na dachach, kluby sportowe lub sąsiedzkie miejsca spotkań. Wynika to z coraz większej otwartości mieszkańców oraz rosnącej potrzeby budowania relacji społecznych. Świadoma, nowoczesna architektura musi uwzględniać te aspekty. Ciekawym pomysłem, który dopiero zaczyna się w Polsce pojawiać, są małe ogródki przeznaczone do uprawy warzyw lub owoców. Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak w przypadku biurowców, tak i w architekturze mieszkalnej, coraz większą rolę odegra ekologia i poszanowanie środowiska. Mowa tu o wspomnianych zielonych dachach i ścianach, a także o zabudowie ukształtowanej w taki sposób, aby dawała cień.

Fot. Mateusz Gzik
„Krakowska 29”, elewacja budynku została wykonana z charakterystycznej cegły, tworzącej patterny, wyróżnia się również zielonym dachem.

Architektura biurowców inteligentnych

W ostatnim czasie zmieniło się również podejście do architektury budynków biurowych, od których oczekuje się, że będą przede wszystkim komfortowym miejscem pracy. Architektura biurowców zmierza w stronę równowagi pomiędzy funkcjonalnością a estetyką, ustępując miejsca rozwiązaniom proekologicznym i zwiększającym komfort pracowników. Wyraźnym trendem jest projektowanie samowystarczalnych biurowców i obiektów użyteczności publicznej zużywających coraz mniej energii. Niektóre z nich są zasilane energią słoneczną pobieraną pasywnie. Urządzenia fotowoltaiczne są inne niż kiedyś, współcześnie producenci dużą wagę przykładają zarówno do ich funkcjonalności, jak i wyglądu.
W czym tkwi współczesne piękno biurowców? Nieustannie są kompilacją cegieł, stali, betonu i szkła. W czasach szybkiego postępu technologicznego budynki te stają się coraz bardziej inteligentne i wyposażone w nowe technologie. Architektura takich obiektów zmierza do tworzenia wyspecjalizowanych pomieszczeń pracy, wyciszonych, odizolowanych i umożliwiających korzystanie z odpowiednich narzędzi np. teleinformatycznych. Wokół budynków jest miejsce na zieleń, wodę – np. fontanny, tarasy oraz miejsca relaksu sprzyjające integracji. |

Artur Szczepaniak – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, współzałożyciel i projektant główny w renomowanym biurze architektonicznym AP Szczepaniak, laureat m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Wrocławia, Piękny Wrocław, European Property Awards i International Property Awards; autor nagradzanych w Polsce i na świecie projektów, m.in. Arkady Wrocławskie, IBM, Nowa Papiernia, Atal Towers i poznański Atal Warta Towers.
AP Szczepaniak – biuro architektoniczne założone w 1999 roku przez Artura i Pawła Szczepaniaków, to zespół 50 architektów – wykwalifikowanych specjalistów z doskonałą znajomością lokalnych uwarunkowań inwestycyjnych.